no-img

انتخاب

انتخاب محصول مورد نظر

افزودن به سبد

افزودن محصول به سبد خرید

پرداخت وجه

اتصال به درگاه و پرداخت وجه سفارش

پردازش در سایت

پردازش سفارش شما توسط مدیران

دریافت لینک

دریافت لینک دانلود حداکثر تا 24 ساعت

اطلاعیه های سایت

  • همکاری پویا کتاب تنها با انتشارات مبانی در خصوص چاپ کتاب همکاری می کند.
  • توجه پویا کتاب خدماتی از قبیل: صفحه آرایی، طراحی روجلد، تغییر عکس‌های خانم (مناسب کردن پوشش)، مشاروه در خصوص چاپ کتاب، .... ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با مدیر سایت تماس حاصل فرمایید.
  • تخفیف عمومیبرای بهره مند شدن از تخفیف عمومی (برای نسخه های دانلودی) می توانید در زمان واریز وجه آنلاین از کد تخفیف newcustomer استفاده کنید (این کد قابلیت استفاده یک بار را فقط دارد) ؛ مبلغ تخفیف 20 هزار تومان برای خرید 50 هزار تومان به بالا می باشد.
  • درگاه پرداختفعلا در حال حاضر تنها درگاه زرین پال فعال می باشد.

تبلیغات

دلیل آزمون: 

یکی از کاربردی ترین تعاریف برای قدرت پویا که به آسانی قابل استفاده است، تعیین آن به عنوان یک تکرار بیشینه (۱RM) در یک حرکت ویژه است.

 

 یک تکرار بیشینه به روش مستقیم:

اندازه گیری مستقیم قدرت ، مستلزم تعیین حداکثر وزنه ای است که شخص می تواند در یک حالت معین ، تنها یک بار بلند کند. مرور اجمالی آزمون سنتی یک تکرار بیشینه آشکار خواهد کرد که این آزمون، نیازمند، تلاش حداکثر شخص در برابر یک وزنه منتخب است که تا حد امکان به یک تکرار بیشینه مورد انتظار از او، نزدیک باشد. اگر شخص نتواند وزنه را به گونه صحیح بلند کند، پس از یک فاصله استراحتی ، وزنه سبک تر می شود. اگر شخص وزنه را به درستی ، برای دو بار بلند کرد، آزمون متوقف می شود. پس از یک فاصله استراحتی، وزنه مقداری سنگین تر می شود و شخص دوباره آن را می آزماید؛ این فرآیند تا هنگامی که تنها یک تکرار ممکن باشد تکرار می شود. به دست آوردن مقدار یک تکرار بیشینه برای نخستین بار در یک شخص ، شاید دقیق نباشد و شاید به دلیل تعداد آزمایش هایی که به یک تکرار بیشینه می انجامند و تهداد تکرارها در یک وزنه معین و هم چنین استاندارد نبودن وضع بلند کردن یا مراحل کار، زمان زیادی صرف شود. هم چنین اندازه گیری مستقیم یک تکرار بیشینه ، شاید موجب آسیب برخی افراد به ویژه افراد مسن و بچه ها شود. آمادمی آمریکایی امراض کودکان و انجمن ملی قدرت و آماده سازی ، استفاده از آزمون یک تکرار بیشینه را برای بچه ها توصیه نمی کنند.

 

یک تکرار بیشینه به روش غیر مستقیم:

خوشبختانه مقدار یک تکرار بیشینه را می توان به تقریب، با دانستن تعداد تکرارهای بیشینه (از ۲ تا ۲۰ تکرار) در یک وزنه معین، تعیین کرد؛ بنابراین یک تکرار بیشینه را می توان به کمک معادله هایی برآورد کرد که بر اساس ارتباط خطی یا منحنی الخط (توان دار) بین درصد یک تکرار بیشینه (درصد ۱RM) و تعداد تکرارهای بیشینه (کمتر از ۲۰ تکرار) بنا شده اند. مبنای روش غیر مستقیم در تعیین یک تکرار بیشینه، رابطه خطی منفی بین درصد یک تکرار بیشینه و تعداد تکرار است؛ بنابراین یک تکرار بیشینه را می توان از اندازه گیری تعداد تکرار بیشینه را می توان از اندازه گیری تعداد تکرار در شدت های بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد یک تکرار بیشینه و حداقل ۶۰ درصد یک تکرار بیشینه برآورد کرد. به گونه کلی برای هر افزایشی در تعداد تکرار بیشینه،۲ تا ۲٫۵ درصد از یک تکرار بشینه، کاسته می شود؛ بنابراین مقدار بار در یک تکرار بیشینه ، نشان گر ۱۰۰ درصد یک تکرار بیشینه است که می تواند تنها برای یک بار بلند شود؛ در حالی که مقدار بار در ۹۰ درصد یک تکرار بیشینه را می توان حدود ۵ بار جابه جا کرد.

 فرمول محاسبه:

 

برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب راهنمای آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی ترجمه دکتر رحمانی نیا و همکاران رجوع کنید.

تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۰۱

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید