no-img

انتخاب

انتخاب محصول مورد نظر

افزودن به سبد

افزودن محصول به سبد خرید

پرداخت وجه

اتصال به درگاه و پرداخت وجه سفارش

پردازش در سایت

پردازش سفارش شما توسط مدیران

دریافت لینک

دریافت لینک دانلود حداکثر تا 24 ساعت

اطلاعیه های سایت

  • همکاری پویا کتاب تنها با انتشارات مبانی در خصوص چاپ کتاب همکاری می کند.
  • توجه پویا کتاب خدماتی از قبیل: صفحه آرایی، طراحی روجلد، تغییر عکس‌های خانم (مناسب کردن پوشش)، مشاروه در خصوص چاپ کتاب، .... ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با مدیر سایت تماس حاصل فرمایید.
  • تخفیف عمومیبرای بهره مند شدن از تخفیف عمومی (برای نسخه های دانلودی) می توانید در زمان واریز وجه آنلاین از کد تخفیف newcustomer استفاده کنید (این کد قابلیت استفاده یک بار را فقط دارد) ؛ مبلغ تخفیف 20 هزار تومان برای خرید 50 هزار تومان به بالا می باشد.
  • درگاه پرداختفعلا در حال حاضر تنها درگاه زرین پال فعال می باشد.
  • ارسال پستیخرید در صورتی که تا ساعت 11 انجام شود همان روز ارسال خواهد شد در غیر این صورت فردا صبح ارسال می شود (مدت زمان رسیدن مرسوله پستی 2 روز (به شرطی که تعطیلی نباشد) می باشد.

تبلیغات

شما از قبل از سن شناسنامه ای[1] خود اطلاع دارید اما آیا از سن تناسب اندام[2] خود نیز آگاهی دارید؟

مطالعه جدیدی در ارتباط با تناسب اندام و طول عمر پیشنهاد می دهد که سن تناسب اندام یک فرد- که اساسا توسط استقامت قلبی عروقی[3] سنجیده می شود- پیش بینی کننده بهتری از طول عمر نسبت به سن شناسنامه ای است. خبر خوب این است که برخلاف سن واقعی شما، سن تناسب اندامتان قابل کاهش است.

مفهوم سن تناسب اندام توسط محققان در دانشگاه علوم و فناوری Trondheim در نروژ توسعه داده شده است که تناسب اندام و نحوه ارتباط آن ها به سلامتی در طول عمر را مورد مطالعه قرار داده اند.

سن تناسب اندام اساسا توسط معیار VO2max تعیین می شود که اندازه گیری توانایی بدن در گرفتن اکسیژن و استفاده از آن است. معیار VO2max وضعیت استقامت قلبیی عروقی فعلی شما را نشان می دهد.

همچنین این معیار برای مقایسه تناسب اندام شما با افراد دیگر با همان سن مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که VO2max شما کمتر از گروه سنی اتان باشد آنگاه سن تناسب اندام شما بیشتر از سن واقعی اتان است. اما در صورتی که به خوبی مقایسه کنید، به صورت واقعی می توانید ساعت را به سن تناسب اندام جوانتری بازگردانید. این به معنای آن است که یک فرد 50 ساله می تواند سن تناسب اندارم بین 30 تا 75 سال داشته باشد که البته به معیار VO2max وابسته است.

آگاهی از سن تناسب اندام می تواند آموزنده و شاید آرامش بخش باشد، اما اطلاع از شاخص VO2max را ضرورت می بخشد که تعداد محدودی از ما این کار را انجام می دهیم. اندازه گیری دقیق ظرفیت هوازی (ایروبیک)[4] نیازمند تست تردمیل با فناوری بالا است.

دانشمندان نروژی برای حل این مشکل تصمیم گرفتند تا روش ساده ای را برای تخمین VO2max توسعه دهند. آن ها نزدیک به 5000 نفر در سنین 20 تا 90 سال را مورد آزمایش قرار دادند و ظرفیت هوایی آن ها را با استفاده از تست تردمیل اندازه گیری کردند. همچنین برخی از شاخص های سلامتی همچون دور کمر[5]، ضربان قلب[6] و عادت های ورزشی[7] را مورد بررسی قرار دادند.

سپس آن ها پارامترهایی را مشخص کردند که در صورت قرارگرفتن در الگوریتم می تواند تقریب نزدیکی از شاخص VO2max یک فرد را ارائه کند.

در حالی که سن تناسب اندام حقایقی را درباره قدرت جوانی شما ارائه می کند، اما پرسش واقعی این است که آیا این معیار اندازه گیری معناداری برحسب طول عمر است یا خیر. آیا داشتن سن تناسب جوان تر می تواند سبب افزایش طول عمر شما شود؟ آیا یک سن تناسب اندام پیش افتاده به معنای فوت زودتر شما است؟

داده های اصلی به دست آمده توسط تحقیق دانشمندان نروژی هیچ گونه ارتبطی بین سن تناسب اندام و زندگی طولانی تر نشان می دهد.

اما در مطالعه جدیدی که در ماه ژوئن در مجله پزشکی و علم در وزش و تمرین منتشر گردید، دانشمندان تمایل پیدا کردند تا کار بزرگی در ارتباط با داده های بیش از 55000 فرد بالغ نروژی انجام دهند که پرسشنامه های گسترده سلامتی را در اویل دهه 1980 تکمیل کردند. دانشمندان از پاسخ های داوطلبان برای تخمین شاخص VO2max و سن تناسب اندام استفاده کردند. سپس آن ها سوابق سلامتی را مورد بررسی قرار دادند.

بر این اساس مشخص شده است که افرادی که شاخص VO2max آن ها 15 درصد یا بیشتر کمتر از متوسط سن آن ها محاسبه شده است- به این معنا که سن تناسب اندام آن ها به طور قابل توجهی بالاتر از سن شناسنامه ای بوده است- دارای 82 درصد خطر بیشتر برای مرگ زودتر از موعد نسبت به افرادی بوده ند که سن تناسب اندام آن ها همانند یا جوان تر از سن واقعی اشان بوده است. براساس کار انجام شده، نتایج پیشنهاد می دهند که سن تناسب اندام ممکن است خطر مرگ زودتر از موعد یک فرد را بهتر از برخی عوامل سنتی خطر مانند اضافه وزن، داشتن سطح کلسترول بالا یا فشار خون و سیگار کشیدن پیش بینی کند.

دانشمندان از داده های مطالعه جدید برای اصلاح و توسعه یک محاسبه گر آنلاین برای تعیین سن تناسب اندام استفاده کردند. نسخه به روز شده این ماه به صورت آنلاین ارائه می شود. این نسخه تنها پرسش های محدودی می پرسد که شامل سن، جنسیت، اندازه دور کمر و ورزش منظم پیش از ارائه سن تناسب اندام فعلی شما است (سن تناسب اندام من 15 سال کمتر از سن شناسنامه ای است).

UlrikWisloff، پروفسور بخش K.G. Jebsen Centerدر دانشگاه علم و فناوری نرورژ بیان کرده است که خوشبختانه سن تناسب اندام قابل تغییر است. او توصیه کرده است که اگر می خواهید سن تناسب اندام شما به سن شناسنامه ای اتان برسد یا کمتر از آن برسد، تنها ورزش کنید.

دکتر Wisloff و همکارانش پیشنهادات ورزشی رایگانی در وب سایت خود ارائه کرده اند. همچنین وی بیان کرده است که هر نوع و میزان ورزش می تواند به افزایش VO2max کمک کند و سن تناسب اندام شما را کاهش دهد و به صورت بالقوه طول عمر شما را افزایش دهد.

وی اضافه کرده است که در مطالعات آتی نحوه مواجه سن تناسب اندام با دیگر سنین، معیارهای تایید شده خطر مرگ و میر مانند محاسبه گر خطر Framingham  (که دربرگیرنده رفتارهای وزشی در بین متغیرهایش نیست) را به طور مستقیم مورد مقایسه قرار می دهند. همچنین آن ها امیدوار هستند تا مطالعات خود را به منظور دربرگیری انواع بیشتر شرکت کنندگان توسعه دهند چرا که افراد بالغ نروژی نمی توانند نماینده تمام جمعیت جهان باشند.

دکترWisloff توصیه کرده است که حتی پیش از این اطلاعات اضافی، هیچ گونه زیانی دریادگیری و کاهش سن تناسب وجود ندارد. او گفته است که “مزیت های بسیار بیشتری نسبت به هرگونه درمان پزشکی شناخته شده در بهبود سطح تناسب اندام که برای گروه سنی شما انتظار می رود وجود دارد”.

اصلاحیه: 6 جولای 2015

نسخه اولیه این پست به طور اشتباه به VO2max محاسبه شده اشاره دارد که با 82 درصد خطر بیشتر مرگ اصلاح شده است. این مقدار 15 درصد یا بیشتر، کمتر از متتوسط برای یک سن شناسنامه ای است به این معنا که آن ها 85 درصد بالاتر از معمول بوده اند و نه 85 درصد یا بیشتر کمتر از متوسط.

 

ارائه دهنده: شیما حسامی

مطالب فوق اختصاصی سایت پویا کتاب می باشد در صورت استفاده ذکر منبع و نویسنده الزامی می باشد.

 

[1]chronological age

[2]fitness age

[3]cardiovascular endurance

[4]aerobic capacity

[5]waist circumference

[6]heart rate

[7]exercise habits

لینک مرجع : لینک مرجع
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۶

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید