no-img

انتخاب

انتخاب محصول مورد نظر

افزودن به سبد

افزودن محصول به سبد خرید

پرداخت وجه

اتصال به درگاه و پرداخت وجه سفارش

پردازش در سایت

پردازش سفارش شما توسط مدیران

دریافت لینک

دریافت لینک دانلود حداکثر تا 24 ساعت

اطلاعیه های سایت

 • همکاری پویا کتاب تنها با انتشارات مبانی در خصوص چاپ کتاب همکاری می کند.
 • توجه پویا کتاب خدماتی از قبیل: صفحه آرایی، طراحی روجلد، تغییر عکس‌های خانم (مناسب کردن پوشش)، مشاروه در خصوص چاپ کتاب، .... ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر با مدیر سایت تماس حاصل فرمایید.
 • تخفیف عمومیبرای بهره مند شدن از تخفیف عمومی (برای نسخه های دانلودی) می توانید در زمان واریز وجه آنلاین از کد تخفیف newcustomer استفاده کنید (این کد قابلیت استفاده یک بار را فقط دارد) ؛ مبلغ تخفیف 20 هزار تومان برای خرید 50 هزار تومان به بالا می باشد.
 • درگاه پرداختفعلا در حال حاضر تنها درگاه زرین پال فعال می باشد.
 • ارسال پستیخرید در صورتی که تا ساعت 11 انجام شود همان روز ارسال خواهد شد در غیر این صورت فردا صبح ارسال می شود (مدت زمان رسیدن مرسوله پستی 2 روز (به شرطی که تعطیلی نباشد) می باشد.

تبلیغات

آزمون های مقایسه دو گروه در SPSS شامل برخی آزمون ها است که برای مقایسه یک یا چند متغیر در یک دو گروه به کار می‌رود. این آزمون‌ها از ابتدایی‌ترین ابزارها در آمار به حساب می‌آیند و کاربرد بسیاری زیادی دارند. بیشتر دانشجویانی که پژوهش را به تازگی شروع کرده‌اند می‌توانند با یادگیری این آزمون‌ها شروع به تحلیل داده‌ها و نگارش مقالاتی برای همایش‌ها و مجلات نمایند.

تحلیل‌ها مقایسه دو گروه مستقل از همدیگر به دو دسته تقسیم می‌شوند. اگر داده‌های شما دارای توزیع نرمال باشند باید از آزمون t مستقل استفاده نمایید و اگر داده‌های شما دارای توزیع نرمال نباشند باید از آمون یو من ویتنی استفاده نمایید.

نکته: برای بررسی نرمال بودن توزیع داده‌ها باید از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف استفاده نمایید. این آزمون یک آزمون مقدماتی است که به شما درباره اینکه از آزمون پارمتری یا ناپارمتری استفاده کنید یاری می‌رساند.

 

آزمون t مستقل
این آزمون دارای پیشفرض‌های زیر است:

 • توزیع داده‌ها باید نرمال باشد (با استفاده از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف)
 • داده‌ها دارای مقیاس فاصله‌ای یا نسبی باشند (همانند سن، نمره آزمون‌های روانی مانند افسردگی و ..)
 • دو گروهی که قصد مقایسه آن‌ها را داریم مقیاس اسمی داشته باشند. مانند مقایسه دو گروه از مادران، یا مقایسه دو برند یا ماشین.
 • برخی از موضوعاتی که با استفاده از آزمون t مستقل انجام گرفته‌اند آورده شده است
 • مقایسه سلامت روانی والدین کودکان عادی و کودکان آموزش پذیر
 • مقایسه سلامت روانی دانشجویان پسر ورزشکار و غیر ورزشکار‎
 • مقایسه دیدگاه مشتریان نسبت به برندهای ایرانی و خارجی
 • مقایسه شیوع بیماری دیابت در زنان شهری و روستایی

اجرای آزمون t مستقل در SPSS
در منوی بالای SPSS به این مسیر بروید:

Analyze>Compare Means<Independent…t test

در کادر باز شده دو جای خالی وجود دارد. در جای خالی اول (test variable) متغیر یا متغیرهایی که می‌خواهید در دو گروه مقایسه شود را وارد نمایید (برای مثال نمره افسردگی یا سن). در کادر دوم نیز گروه‌های مورد مقایسه را وارد کنید مانند گروه مادران شهری و روستایی یا برند دو ماشین. سپس روی گزینه Define Group (فلش سبز) کلیک کنید.

 

پس از زدن گزینه Ok نتایج خروجی شما ظاهر می‌گردد.در این جدول شما باید مقدار t (فلش زرد) و مقدار معنی داری (فلش قرمز) را گزارش کنید. اما همانطور که در شکل زیر می‌بینید دو سطر وجود دارد و برای t دو عدد گزارش شده است. اگر فلش سبز (یعنی معنی داری آزمون لوین) معنی دار باشد باید سطر دوم را گزارش کنید و اگر معنی دار نباشد سطر اول را گزارش کنید.

 

تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
دسته بندی : آماری-SPSS , دانستنی ها

تصاویر پیش نمایش

آزمون t مستقل-1
آزمون t مستقل-1
آزمون t مستقل-1

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید